Malaizijos veliava

Malaizija skamba ypač egzotiškai, tiesa? Turbūt daugumai ši šalis asocijuojasi su džiunglėmis, salomis ir jūromis. Dar ir dabar prisimenu „Robinzonų“ televizijos šou, kurio dalyviai, vedini Kernagio, vienoje iš Malaizijos negyvenamų salų kovojo dėl išlikimo. Kažkada tik tiek apie šią šalį težinojau ir aš – tik, kad ten labai karšta ir kad ten auga daug palmių. O apie mokslus Malaizijoje nebuvo net minčių! Bet ši šalis, kaip ir visos, turi savo kultūrą, miestus, papročius ir savo istoriją.

Malaizijos papludimys
Malaizijoje gali rasti rojų žemėje

Malaizija – tai 59-uosius savo nepriklausomybės metus skaičiuojanti pietryčių Azijos valstybė, kurioje gyvena virš 30 milijonų žmonių. Jos kaimyninės šalys – Tailandas, Singapūras, Indonezija ir Brunėjus. Visa Malaizija yra tarsi perskirta į dvi dalis – tai Vakarinė Malaizija ir Rytinė Malaizija. Šias šalies dalis skiria Pietų Kinijos jūra. Iš viso Malaizijos krantus skalauja trys jūros – tai Pietų Kinijos, Sulu ir Sulavesio jūros.

Malaizija zemelapyje

Na, o visa teritorija padalyta į 13 skirtingų valstijų. Valstija, kurioje gyvenu aš, vadinasi Selangoro sultonatas (Selangor).

Malaizijos valstijos
Malaizija yra suskirstyta į 13 valstijų

Šioje šalyje galioja renkama federacinės konstitucinės monarchijos valstybės valdymo forma, t.y. piliečiai gali patys rinkti savo valdovą penkeriems metams. Deja, tačiau žmonės, visai kaip ir Lietuvoje, nėra patenkinti valdžia. Pavyzdžiui, praeitų metų rugpjūčio paskutinėmis dienomis sostinėje, Kvala Lumpūre, tūkstantinės minios gyventojų surengė protesto akciją prieš ministro pirmininko valdžią, šalies skolas ir vis blogėjančią ekonominę situaciją.

Protesto akcija Kvala Lumpūre 2015-aisiais

Ilgiau čia gyvenantys man jau pasakojo, jog anksčiau kainos Malaizijoje buvo kur kas mažesnės. Jau prieš atvykdama stebėjau, kaip piniginio vieneto, ringito, vertė vis keičiasi – per pusę metų nukrito keliais euro centais. Šiuo metu jo vertė apie 0,22 eur, t.y. beveik penkis kartus pigesnis už mūsų dabartinę valiutą.

Nors Malaizijos valstybinė kalba yra viena – malajų, tačiau dauguma čia gyvenančių supranta ir angliškai, o beveik visose parduotuvėse, kavinėse ar kitose viešose vietose rasi abiejų kalbų vertimus. Kadangi XIX a. britai aktyviai vykdė kolonizaciją, anglų kalba yra neatsiejama, mokoma privalomai ir mokyklose. O ir šiaip čia tikra tautų ir tikėjimų maišalynė – pusę jų yra vietiniai, malajai, tačiau kitą pusę sudaro kiniečiai ir indai, o taip pat yra daug kitų emigrantų, pavyzdžiui mano universitete mokosi arabai, kazachai, egiptiečiai, afrikiečiai ir daug daugiau užsieniečių.

Saliu ivairove Malaizijoje

Malaizijoje plačiausiai išpažįstamas islamo tikėjimas (tai oficiali šalies religija), o kita nemaža dalis žmonių yra budistai ir hinduistai, krikščionys. Visi turi skirtingus tikėjimus ir tradicijas, tačiau dėl to nekyla nesutarimų. Tai vienas man labiausiai patinkančių dalykų apie Malaiziją – gali sutikti daugybę žmonių iš įvairiausių pasaulio šalių, sužinoti apie jų gyvenimą ir kultūrą iš pirmų lūpų. Na, bet jau turbūt supratote, jog europietis Malaizijoje yra retas reginys (išskyrus turistines vietas), tad kartais dėl to tenka jaustis nejaukiai.

Kadangi Malaizija yra ties pusiauju, čia vyrauja tropinis klimatas, tad ištisus metus tęsiasi vasara, karštis ir lietūs. Šioje šalyje egzistuoja tik du metų laikai – lietingas ir sausas. Dabar yra sausasis metų periodas, kuomet iškrenta mažiau kritulių. Šis metų laikas tęsiasi nuo kovo iki rugsėjo mėnesio, o lietingasis periodas pasirodo spalio arba lapkričio mėnesį.

Taip, čia apstu salų ir pakrančių, kur galima tiesiog ilsėtis ir mėgautis karščiu. Bet tuo pačiu čia rasite ir didžiulius miestus pilnus dangoraižių, mašinų ir žmonių. Malaizija – tai sparčiai besivystanti šalis. Vien mano miestelyje pastatai dygsta akimirksniu, statybos vyksta nuo paryčių iki vidurnakčio. Na, o sostinėje, Kvala Lumpure tilptų daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų, nes šio miesto populiacija viršija pusantro milijono gyventojų. Apie Malaizijos sostinę ir mano pirmuosius įspūdžius joje plačiau papasakosiu kitame įraše!

Žinoma, tikrai negalėčiau pasakyti, jog jau puikiai pažįstu šią šalį – tam reikia daugiau laiko ir bendravimo su vietiniais. Tikiuosi, jog baigiantis mainų programai galėsiu į Malaiziją pažvelgti kitu kampu ir būtinai apie tai dar parašysiu!

Malaizija – kokia ji?

Živilė


Esu Živilė Sadauskaitė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto trečio kurso multimedijos ir kompiuterinio dizaino studentė. Pavasario semestrą praleisiu Limkokwing kūrybinių technologijų universitete, Malaizijoje.


Post navigation


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *